Niacynamid, znany także jako wielozadaniowa witamina B3, zyskuje coraz większą popularność w dziedzinie kosmetologii i pielęgnacji skóry. Jego działanie jest szeroko doceniane ze względu na korzyści, jakie przynosi dla skóry. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom niacynamidu i jego roli w kosmetykach, a także temu, z czym nie powinniśmy go łączyć oraz na jakie problemy skórne może nam pomóc.
Niacynamid – co to takiego?
Niacynamid to organiczny związek chemiczny. Pochodna jednej z ośmiu witamin z grupy B, dokładniej witaminy B3, inaczej witaminy PP. Niacynamid jest również nazywany nikotynamidem i jest stosowany zarówno jako suplement diety, jak i składnik wielu produktów kosmetycznych.
Niacynamid – działanie w kosmetykach
Niacynamid w kosmetykach pozwala cieszyć się licznymi korzyściami płynącymi z jego drogocennych właściwości. Wspiera funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, a także jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Działa również łagodząco na skórę, redukując podrażnienia i stany zapalne. Jego główną zaletą jest zdolność do regulacji produkcji sebum, co wpływa na zmniejszenie przetłuszczania skóry, widoczności porów oraz redukcję trądziku i zaskórników. Niacynamid ma również właściwości rozjaśniające i wygładzające skórę, w efekcie zmniejsza widoczność przebarwień i wyrównuje koloryt cery. Jest skuteczny w zwalczaniu przebarwień o różnym pochodzeniu, a także melazmy. Dodatkowo może być stosowany latem, z uwagi na brak działania fotouczulającego. Jest również bezpieczny do stosowania przez kobiety w ciąży.
Główne właściwości niacynamidu w kosmetykach:
- regulacja produkcji sebum,
- rozjaśnienie przebarwień,
- redukcja trądziku i zaskórników,
- właściwości przeciwzapalne,
- wsparcie bariery ochronnej skóry,
- poprawa nawilżenia,
- neutralizacja wolnych rodników.
Niacynamid – dla jakiej skóry?
Główną zaletą niacynamidu jest to, że jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry. Jego regulujące właściwości sprawiają, że idealnie wpasuje się w pielęgnację cer tłustych i problematycznych. Niemniej jednak, niacynamid nie tylko łagodzi problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum. Jego pozostałe właściwości ucieszą skóry suche, skóry mieszane, a także zmagające się z przebarwieniami, czy oznakami starzenia. Niacynamid ma także działanie nawilżające, co przyczynia się do utrzymania jędrnej i elastycznej skóry.
Niacynamid – z czym go nie łączyć?
Podczas używania kosmetyków zawierających niacynamid, należy zwrócić uwagę na stosowanie produktów ze składnikami, które w połączeniu mogą wpłynąć negatywnie na jego skuteczność. Każdy składnik ma określone spektrum pH, w którym wykazuje swoje działanie. Nie należy stosować niacynamidu razem z produktami zawierającymi kwasy, ponieważ może to prowadzić do podrażnień skóry i zaburzyć działanie niacynamidu, który nie jest aktywny w środowisku kwasowym. Ponadto warto zachować ostrożność przy łączeniu niacynamidu z produktami z witaminą C, w formie kwasu askorbinowego. Te składniki wzajemnie się neutralizują i zmniejszają swoją skuteczność. Pozostałe formy witaminy C są bezpieczne do łączenia z niacynamidem w jednej rutynie pielęgnacyjnej.
Z czym warto łączyć niacynamid?
Niacynamid tworzy świetny i zgrany duet z retinolem, ceramidami, kwasem hialuronowym, czy peptydami. Połączenia tych składników wzajemnie potęgują swoje działanie i zapewniają wielowymiarowe korzyści. Czego możesz się spodziewać po tych połączeniach?
- niacynamid i kwas hialuronowy: połączenie wspiera nawilżenie, poprawiając elastyczność skóry.
- niacynamid i retinol: to potężna kombinacja w walce ze starzeniem się skóry. Retinol wspomaga regenerację komórkową, podczas gdy niacynamid łagodzi potencjalne podrażnienia.
- niacynamid i peptydy: duet niacynamidu i peptydów może wspierać procesy naprawcze skóry, stymulować produkcję kolagenu i poprawiać elastyczność skóry.
- niacynamid i filtry UV: niacynamid może być stosowany w połączeniu z filtrami UV w produktach do ochrony przed słońcem. Pomaga w redukcji fotouszkodzeń skóry i wspomaga ochronę przed promieniowaniem UV.
- niacynamid i kwas azelainowy: połączenie z kwasem azelainowym może być korzystne dla osób z trądzikiem różowatym. Niacynamid łagodzi podrażnienia, a kwas azelainowy działa przeciwzapalnie i redukuje zaczerwienienia.
Niacynamid w kosmetykach
Stosowanie kosmetyków z niacynamidem zyskuje coraz większą popularność, ze względu na szeroki zakres korzyści, jakie przynoszą skórze. Kosmetyki z niacynamidem są wartościowym dodatkiem do rutyny pielęgnacyjnej dla wszystkich rodzajów skóry. Niacynamid uwzględniany jest w formulacjach wielu różnych form kosmetycznych, między innymi w kremach, serum, tonikach, a także maskach do twarzy. Z uwagi na swoje wielokierunkowe działanie, znajdzie zastosowanie zarówno w nawilżających produktach, jak i tych skupiających się na redukcji defektów skórnych, takich jak niedoskonałości lub przebarwienia.
KLARSKIN RetinGold – serum z czystym retinolem, kwasami, niacynamidem i złotem
KLARSKIN RetinGold to serum do pielęgnacji skóry, zawierające niacynamid (witamina B3), czysty retinol, kwas azelainowy, kwas ferulowy i drobinki złota. Niacynamid redukuje stany zapalne, reguluje produkcję sebum i wzmacnia barierę skórną, co jest korzystne w leczeniu trądziku i zapobieganiu starzeniu się skóry. Retinol i kwasy działają przeciwzapalnie, przeciwstarzeniowo i poprawiają teksturę skóry. Technologia kapsułkowania umożliwia głębszą penetrację składników. Po 30 dniach stosowania KLARSKIN RetinGold obiecuje widoczne poprawy w kondycji skóry trądzikowej, w tym redukcję aktywnych przebarwień i śladów potrądzikowych, oczyszczenie porów, złuszczenie i poprawę tekstury skóry, jak również wyrównanie kolorytu. Dodatkowo, dzięki swoim właściwościom antiaging, serum zapewnia długofalowe korzyści w utrzymaniu młodszego wyglądu skóry.
Dr Barbara Sturm’s THE BETTER B NIACINAMIDE SERUM
Ta propozycja od Dr Barbara Sturm jest dla Ciebie, jeśli w pielęgnacji skupiasz się na zmniejszeniu widoczności porów. Formuła serum została opracowana tak, by ujednolicać cerę, poprawiać jej strukturę oraz koloryt. Dzięki czystej witaminie B3 i ektoinie, skóra jest chroniona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a procesy starzenia są znacznie opóźnione. Ponadto, egzopolisacharydy morskie wspomagają odbudowę i nawilżenie skóry, nadając jej jednolity i promienny wygląd. The Better B Serum jest idealnym wyborem dla osób, które pragną wzmocnić barierę ochronną skóry oraz zażegnać problem uporczywych przebarwień i rozszerzonych porów.
Augustinus Bader The Eye Cream
Kiedy mowa o produktach z niacynamidem, nie możemy zapomnieć o pielęgnacji skóry wokół oczu. Augustinus Bader Eye Cream to krem nawilżający, który zawiera niacynamid i witaminę C. To połączenie jest możliwe w jednym produkcie, z uwagi na odpowiednio dobraną formę witaminy C, która nie wyklucza się z niacynamidem. Ten krem działa na delikatną skórę wokół oczu, rozjaśniając zasinienia oraz cienie pod oczami i redukując opuchnięcia. Dodatkowo, dzięki działaniu nawilżającemu, krem ten przeciwdziała powstawaniu zmarszczek i utrzymuje skórę wokół oczu jędrną i elastyczną.
Podsumowanie
Obecność niacynamidu w kosmetykach luksusowych zapewnia skuteczną pielęgnację, której efekty są wielokierunkowe i długotrwałe. Wybierając produkty z zawartością tego składnika, zapewniasz swojej skórze najwyższy poziom pielęgnacji i gwarantujesz jej zdrowy i promienny wygląd. To kompleksowa odpowiedź na wszystkie potrzeby Twojej skóry.