22.01.2024

BlogZłuszczanie naskórka – dlaczego warto to robić delikatnie?

Złuszczanie naskórka to jedna z kluczowych czynności pielęgnacyjnych, która pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry z naturalnym efektem glow. Proces ten polega na usunięciu martwych komórek naskórka, które nagromadziły się na powierzchni skóry. Istnieje wiele różnych metod złuszczania naskórka, ale ważne jest, aby robić to delikatnie. 

Złuszczanie naskórka – dlaczego jest ważne?

Usuwanie martwych komórek naskórka przyczynia się do zdrowego i rozświetlonego wyglądu skóry. Złuszczanie nie tylko wygładza jej teksturę, ale także zapobiega zapychaniu porów i poprawia wchłanianie produktów pielęgnacyjnych, zwiększając ich skuteczność. Regularne złuszczanie jest istotne dla utrzymania skóry w dobrej kondycji i jednolitego kolorytu.

Pozbycie się martwych komórek naskórka

Główną korzyścią płynącą ze złuszczania naskórka jest usunięcie martwych komórek, które mogą gromadzić się na powierzchni skóry. Martwe komórki powodują, że skóra wygląda matowo i jest pozbawiona blasku. Usunięcie ich odsłania nowe, zdrowsze komórki skóry, dzięki którym skóra wydaje się jaśniejsza, ma ładniejszy, wyrównany koloryt i nie ma suchych, odstających skórek. 

Poprawa tekstury skóry

Regularne złuszczanie naskórka może również poprawić teksturę skóry. Martwe komórki mogą tworzyć nierówności i nierównomierne koloryt skóry. Złuszczanie pomaga zmiękczyć i wygładzić skórę, eliminując te nierówności i dając skórze jednolity, gładki wygląd. Dzięki temu skóra jest też lepiej przygotowana pod makijaż!

Lepsze działanie innych kosmetyków

Złuszczanie naskórka zwiększa skuteczność innych produktów pielęgnacyjnych, które stosujemy na skórę. Usunięcie martwego naskórka pomaga składnikom aktywnym zawartym w kremach, serum i maskach przeniknąć głębiej w skórę i działać efektywniej.

Przyspieszenie procesu odnowy skóry

Odnowa skóry jest naturalnym procesem, który polega na usuwaniu martwych komórek skóry i zastępowaniu ich nowymi, zdrowszymi komórkami. Złuszczanie naskórka przyspiesza ten proces, pobudzając skórę do produkcji nowych komórek skóry, co prowadzi do zdrowszej i bardziej promiennej skóry.

Jak często robić peeling twarzy?

Częstotliwość złuszczania naskórka zależy od indywidualnych potrzeb skóry oraz rodzaju i intensywności metody złuszczania. Jednak złuszczanie twarzy zaleca się robić maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Ważne jest, aby być ostrożnym i nie przesadzać z częstotliwością złuszczania, szczególnie jeśli skóra jest wrażliwa lub skłonna do podrażnień, wtedy kosmetyki złuszczające możesz stosować nawet 1 x na dwa tygodnie. 

Delikatne metody złuszczania naskórka

Delikatne metody złuszczania naskórka są idealne dla osób o wrażliwej skórze, pozwalając na efektywne usuwanie martwych komórek bez ryzyka podrażnienia. Łagodne peelingi chemiczne na bazie kwasów AHA, BHA i PHA, delikatnie rozpuszczają martwe komórki skóry, podczas gdy enzymatyczne peelingi wykorzystują naturalne enzymy do ich łagodnego złuszczenia. 

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny jest jednym z delikatniejszych sposobów złuszczania naskórka. Wykorzystuje on enzymy roślinne, takie jak bromelaina z ananasa lub papaina z papai, aby rozłożyć i usunąć martwe komórki naskórka. Peeling enzymatyczny jest delikatny dla skóry, nie wymaga tarcia ani szorowania, co sprawia, że jest odpowiedni dla skóry wrażliwej.

DR. BARBARA STURM Enzyme Cleanser

Dr. Barbara Sturm Enzyme Cleanser to innowacyjny produkt 2 w 1, który łączy w sobie działanie delikatnego enzymatycznego peelingu i preparatu oczyszczającego. Jest to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących skutecznej, ale łagodnej metody złuszczania naskórka. Produkt w formie drobnoziarnistego proszku, po zmieszaniu z wodą, zamienia się w miękką piankę, która delikatnie, ale skutecznie usuwa martwe komórki skóry. Dzięki zawartości aktywnych enzymów Dr. Barbara Sturm Enzyme Cleanser skutecznie rozluźnia połączenia między martwymi komórkami naskórka, usuwa suchy i martwy naskórek, a także nadmiar sebum z porów i makijaż, nie powodując przy tym podrażnień. Skóra po zastosowaniu tego produktu staje się niezwykle gładka, jedwabista i odświeżona.

Peeling kwasowy

Inną popularną metodą złuszczania naskórka jest peeling kwasami owocowymi. Kwasy AHA, BHA czy PHA to popularne składniki stosowane w tego rodzaju peelingu. Kwas glikolowy i mlekowy działają na powierzchni skóry, rozpuszczając martwe komórki i pobudzając odnowę skóry. Kwas salicylowy, jako jedyny z kwasów wnika głębiej w pory skóry, łączy się z sebum i usuwa zanieczyszczenia i zaskórniki. 

Maska złuszczająca

Maska złuszczająca to produkt pielęgnacyjny, który ma na celu usunięcie martwych komórek naskórka i pobudzenie odnowy komórkowej skóry. Jest to skuteczny sposób na poprawę tekstury skóry, jej wygładzenie i nadanie blasku. Maski złuszczające często zawierają składniki takie jak kwasy AHA/BHA (np. kwas glikolowy, mlekowy czy salicylowy), enzymy owocowe lub drobnoziarniste substancje ścierające, które delikatnie, ale efektywnie działają złuszczająco.

Stosowanie maski złuszczającej pomaga w oczyszczeniu porów, redukcji drobnych linii i zmarszczek oraz w walce z niedoskonałościami skóry, takimi jak trądzik czy przebarwienia. Regularne używanie takiej maski może również poprawić wchłanianie i efektywność innych produktów pielęgnacyjnych, ponieważ usunięcie martwych komórek skóry ułatwia penetrację składników aktywnych.

TATA HARPER Resurfacing Mask

Maska złuszczająca i rozświetlająca do twarzy TATA HARPER to absolutny bestseller marki, oferujący intensywną kurację, która nadaje skórze promienny blask. Jest to część serii GLOW, obejmującej Regenerating Cleanser, Resurfacing Serum i Resurfacing Mask. Kluczowe składniki tej maski to enzymy z granatu, naturalne kwasy BHA z kory białej wierzby i ekstrakt z buraka, które zapewniają delikatny efekt peelingu chemicznego, usuwając martwy naskórek i stymulując komórki do odnowy. Zastosowanie różowej glinki w masce pozwala na absorpcję nadmiaru sebum, skuteczne oczyszczanie porów i zmniejszenie ich widoczności. Jest odpowiednia dla wszystkich rodzajów skóry i zapewnia głębokie oczyszczenie oraz świeży, promienny wygląd.

Złuszczanie naskórka jest istotnym etapem pielęgnacji skóry, który pomaga w utrzymaniu jej zdrowej i promiennej kondycji. Delikatne złuszczanie naskórka pozwala usunąć martwe komórki skóry, poprawić teksturę skóry oraz zwiększyć efektywność innych produktów pielęgnacyjnych. Możemy stosować delikatne metody złuszczania naskórka, takie jak peeling enzymatyczny, peeling kwasami owocowymi lub peeling mechaniczny, stosując odpowiednie produkty i techniki. Ważne jest również, aby złuszczać skórę z umiarem, zgodnie z jej indywidualnymi potrzebami. W ten sposób dostarczymy skórze niezbędnej pielęgnacji, aby utrzymać ją zdrową, promienną i piękną.