07.05.2021

BlogKoniec ery no pain no gain

To oficjalnie koniec ery „No Pain, No Gain”. Przyszłość pielęgnacji i branży kosmetycznej to delikatne podejście do skóry. To filozofia pielęgnacji, która nie narusza jej naturalnej bariery ochronnej ani jej mikrobiomu. Bakterie, drożdże, enzymy, probiotyki, prebiotyki  – dostępne dzięki sile biotechnologii – to przyszłość pielęgnacji. 

Jako największy organ ciała, skóra istnieje po to, by nas chronić. Chroni nasze narządy, kontroluje temperaturę ciała, dzięki sile dotyku, wysyła podstawowe wiadomości do naszego mózgu, tworzy tarczę obronną przed wszelkiego rodzaju negatywnymi czynnikami. 

Zdrowa skóra to piękna skóra, a wzmocnienie jej naturalnej bariery, w tym naszej „drugiej skóry” mikroflory to najszybszy, najskuteczniejszy i najtrwalszy sposób na aktywację pięknego, zdrowego blasku czyli GLOW, o którym każda z nas marzy.

Czym zatem jest funkcja bariery skóry i czemu służy?

Bariera skórna ma za zadanie chronić skórę przed wszelkiego rodzaju agresywnymi czynnikami. Może to być agresja fizyczna – na przykład promieniowanie UV, zbyt mocne oczyszczanie lub silne wahania temperatury lub chemiczna – drażniące lub przesuszające składniki, alergeny, roztwory zasadowe, smog.

Bariera skórna jest również niezbędna, aby uniknąć naturalnej utraty wody i odwodnienia skóry. Kiedy skóra jest odwodniona, wygląda na matową i pozbawioną blasku. Zdrowy blask skóry w dużej mierze zależy od wystarczającej ilości wody w skórze i równowagi sebum na jej powierzchni.

Wreszcie ostatnie odkrycia dowiodły, że ta bariera skórna jest również „żywa”. Podobnie jak nasze jelita, nasza skóra ma barierę mikrobiomu, zbudowaną z „dobrych bakterii”, która jest naszym pierwszym układem odpornościowym. To nasza pierwsza linia obrony przed szkodliwymi bakteriami, a tym samym infekcjami, która pełni również rolę przeciwutleniającą i pomaga skórze lepiej się regenerować.

Świat dermatologów i urody wreszcie budzi się do tego, że najlepszym sposobem walki ze stanami zapalnymi, przyspieszonym starzeniem i wieloma dolegliwościami skórnymi jest przede wszystkim wzmocnienie bariery skóry.

W jaki sposób można naruszyć barierę skóry? 

Sposobów jest niestety wiele… Wszystko, co zakłóca homeostazę skóry, czyli jej naturalną równowagę. Niemniej jednak, to przede wszystkim podejście ‘no pain, no gain’, czyli stosowanie agresywnych strategii pielęgnacyjnych takich jak niewłaściwe retinole, zabiegi z kwasami chemicznymi, lasery, antybiotyki. Naruszają one barierę ochronną skóry i mogą wywoływać stan zapalny, co rozpoczyna błędne koło powodując podrażnienia, przesuszenie, zaczerwienienie, przedwczesne starzenie a nawet trądzik! 

Bardzo często problemy skórne wynikają również z niewłaściwie dobranej pielęgnacji. Często nie doceniamy właściwego oczyszczania, odpowiedniego planu złuszczania, mocy serum i oczywiście kremu nawilżającego.  Poza tym tak jak każda z nas jest indywidualnością tak każda skóra wymaga indywidualnego podejścia i dopasowania właściwej rutyny pielęgnacyjnej. 

W pielęgnacji skóry, stosowanie środków myjących zawierających siarczany pozbawia skórę jej naturalnych lipidów i zmienia jej pH. Podobnie jest ze stosowaniem klasycznego mydła. To doprowadza do osłabienia bariery lipidowej i stwarza nieprzyjazne, zasadowe środowisko pH, które zaburza mikrobiom skóry.

Poza tym alkohol, smog, promieniowanie UV i Blue light i prozaicznie stosowanie bardzo gorącej wody podczas mycia to także elementy, które osłabiają naturalną barierę ochronną skóry.

Jak zatem odbudować naruszoną barierę skórną? 

Na szczęście można to zrobić szybko, stosując odpowiednie produkty, które nie tylko nie naruszają jej bariery ochronnej, ale dodatkowo wzmacniają i aktywują jej zdolność samoleczenia. Takie produkty które zawierają cenne oleje roślinne, prebiotyki i innowacyjne składniki, o których wiadomo, że zwiększają zdolność autoregeneracji skóry.

Jak i dlaczego bariera ochronna skóry wiąże się z jej blaskiem? 

Skóra pełna blasku to przede wszystkim mocna skóra. Aktywacja blasku, to zadbanie o 2 bariery skórne – powierzchniową oraz jej mikrobiom. Jest to możliwe poprzez zwiększenie produkcji ceramidów oraz niezbędnych lipidów działając na powierzchowną barierę skóry.  Kompleksy prebiotyków i probiotyków zawarte w naszych formułach są przeznaczone do codziennego odżywiania drugiej, „żywej” skóry, czyli jej mikroflory, aby umożliwić skórze odzyskanie jej naturalnego poziomu nawilżenia, a tym samym przywrócenie jej niezbędnego blasku i świetlistości. 

 

  1. Delikatnie, nie agresywnie! 

Nie używaj preparatów z siarczanami SLS, SLES! ani mydeł do oczyszczania. Żadnych agresywnych zabiegów. Nic zbyt zasadowego, nic zbyt gorącego, nic pełnego kontrowersyjnej chemii, przesuszającego. Unikaj wszystkiego, co wysusza skórę lub narusza jej mikrobiom,  jak wysuszający alkohol czy intensywne mechaniczne urządzenia. Pamiętaj, że dwufazowe oczyszczanie to podstawa pielęgnacji. Nie bój się olejków – nawet w przypadku skóry mieszanej i tłustej! 

DelikatneOczyszczanie

2. Nawilżaj!

Zdrowa, pełna blasku skóra musi być odpowiednio nawilżona. Bez względu na jej rodzaj lub wyzwanie nawilżenie to kluczowe zadanie – również w przypadku skóry z niedoskonałościami, mieszanej czy tłustej! Często myślimy, że problematyczna skóra nie potrzebuje nawilżenia. To zasadniczy błąd ponieważ pojawia się błędne koło – odwodniona skóra zaczyna produkować więcej sebum, co jeszcze bardziej generuje pojawianie się więcej wyprysków!

Skutecznenawilżenie

3. Wybierz super serum

Serum to kuracja, która dodatkowo wspomaga zdrowie skóry, szczególnie jeżeli cera zmaga się z naruszoną barierą skóry. Poznaj nasze święte Graale

Clean beauty SuperSerum

4. Nocna pielęgnacja

Pielęgnacja na noc jest szczególnie ważna dla bariery skórnej, ponieważ podobnie jak zdrowe bakterie, bariera regeneruje się w ciągu nocy

Mocnocy

5. Działaj holistycznie.

Mikrobiom skóry i zdrowa skóra jest również lustrem naszej flory bakteryjnej w jelitach. Dlatego warto pomyśleć o wsparciu skóry od wewnątrz!

Beautyfood