14.01.2024

Blog4 powody, dla których warto żyć w rytmie slow

W obecnych czasach dynamicznego rozwoju technologii, całodobowej dostępności i natychmiastowej komunikacji, otaczają nas pośpiech oraz nieustanne dążenie do doskonałości. W tym środowisku wiele osób decyduje się zmienić sposób, w jaki spędza czas, zbuntować się widocznej w mediach społecznościowych narracji nieustającego zdobywania więcej. W przeprowadzonej przez markę The Nue Co. ankiecie 70% respondentów stwierdziło, że zaczyna priorytetyzować swoje życie osobiste nad karierę. Ci ludzie chcą zmiany tempa, z szybkiego na wolne, dostrzegając w tym korzyści dla zdrowia. 

Życie soft i slow

Zmienia się też postrzeganie rozwoju osobistego – a raczej zauważa się, że nie ma jednej, określonej ścieżki. Dla wielu to nie kolejne sukcesy i posiadanie więcej są ważne, a koncepcje “slow life”, np. trendujące “soft life” (z ponad 600 milionami wyświetleń na TikTok – filozofia priorytetyzująca w życiu radość, komfort i ograniczanie stresu). Kładą nacisk na życie z zamiarem, zamiast mechanicznego wykonywania zadań, aby zwracać większą uwagę na to, jak się czujemy. Widać to też w trendach spokojnych aktywności fizycznych, jak “cosy cardio” – ćwiczenia kardio o umiarkowanej intensywności w domu – czy w ćwiczeniach oddechowych, które można praktykować między spotkaniami w pracy. To jest dostępne. To jest osiągalne. I to działa!

Zdrowie ponad zgiełkiem

Badania wykazują coraz większą potrzebę jakościowego odpoczynku w życiu, wskazując na długoterminowe korzyści zdrowotne. Oto 4 przykłady tego, w jaki sposób zwolnienie tempa może poprawić samopoczucie – zarówno ciała, jak i umysłu.

1. Poprawa mobilności

HIIT jest szybki, ale intensywny i może powodować stres dla ciała. Ćwiczenia LISS, takie jak joga i pływanie, są powolne i delikatne, aby wzmocnić ciało, poprawiając mobilność, wyrównanie i pamięć mięśniową. To świetny sposób na wsparcie zdrowia układu sercowo-naczyniowego bez obciążania stawów. Zyskującą popularność formą ćwiczeń LISS jest “primal movement” – swobodna forma ćwiczeń wykorzystująca naturalne wzorce ruchowe, do których ludzie są stworzeni, ale nie zawsze używają ich w życiu codziennym (np. przysiady i wypady).

2. Poprawa nastroju

Najnowsze badania pokazują, że ćwiczenia oddechowe mogą długookresowo poprawiać nastrój. W stresie mimowolnie oddychamy szybciej i bardziej płytko – nasze instynkty wyczuwają niebezpieczeństwo i chcą dostarczyć więcej tlenu do organizmu, by dać nam siłę na ucieczkę. Techniki powolnego, głębokiego oddychania stymulują przywspółczulny układ nerwowy, dając ciału znać, że jest bezpieczne, wyprowadzając je z trybu „walki lub ucieczki” do trybu „odpoczynku i trawienia”. Aby się zrelaksować, można stosować też perfumy funkcjonalne – WATER THERAPY, które stymulują ścieżki nerwowe i poprawiają nastrój. Wystarczą cztery wdechy i wydechy by pomóc organizmowi.

3. Poprawa trawienia

Ilu z nas je lunch przy biurku lub w drodze między spotkaniami w ekspresowym tempie? Wielu z nas postrzega jedzenie jako paliwo dla organizmu. Jednak zbyt szybkie jedzenie powoduje niestrawność, zgagę i nudności. Zwolnienie tempa i uważne jedzenie pozwala nam wsłuchać się w potrzeby organizmu i wspomaga trawienie. Aby jeść bardziej świadomie, słuchaj ciała i jedz, gdy jesteś głodny, usiądź i jedz bez wielozadaniowości, skup się na smakach, żuj powoli i prawidłowo. Nie spiesz się, aby cieszyć się posiłkiem i skończ posiłek, gdy jesteś pełny. Poczujesz różnicę.

4. Zapobieganie chorobom

Stres obniża naszą naturalną odporność poprzez zmniejszenie liczby limfocytów (białych krwinek), które zwalczają infekcje. Techniki powolnego oddychania są naturalnym antidotum na stres i jego wpływ na naturalne procesy organizmu. Spowalniając i pogłębiając oddech, możemy wspomóc układ limfatyczny, odpowiedzialny za odprowadzanie toksyn i transport płynu limfatycznego w ciele (pełnego białych krwinek). Jest nawet badanie sugerujące, że niektóre techniki oddychania zostały powiązane ze zmniejszeniem ryzyka Alzheimera.